Објавено на:

Реприза: Падна “Азот” – фабриката е целосно ослободена од украински милитанти

t

Територијата на индустриската зона „Азот“ во Северодоњецк е целосно ослободена од украинските милитанти, изјави амбасадорот на Народна Република Луганск во Русија, Родион Мирошник на ТВ каналот „Русија 24“.

„Територијата на индустриската зона „Азот“ е целосно ослободена од украинските милитанти. Луѓето остануваат таму поради неколку причини. Прво, одреден број луѓе едноставно немаат каде да одат и не сакаат да ја напуштат територијата на Северодонецк, постојат околу 30 отсто од нив, за луѓе кои засега решиле да останат таму во засолништа, а нашите војници сега им носат храна, вода, лекови“, рече дипломатот.

Тој додаде дека дел од луѓето, околу 500 лица, веќе се евакуирани од индустриската зона. Повеќето од нив биле пренесени во Старобелск. Има контролна точка каде луѓето одлучуваат каде да одат понатаму – кај роднините или во центрите за привремено сместување, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: Повторно оживеа фашизмот во Европа

Русија спроведува специјална воена операција за целосно…

„Многу тешка ноќ“: Полска ја подигна авијацијата…

Полска синоќа ги подигна своите воздухопловни сили…

САД наредија затворање на руските визни центри…

Американските власти ги информираа руските дипломати во…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…