Објавено на:

Реприза: По два обиди повторно не е избран претседател на бугарскиот парламент

t

50-то Национално собрание на Бугарија не избра спикер во два круга на гласање, пренесе БГНЕС.

Првично, номинации добија четворица кандидати – Раја Назарјан од ГЕРБ-СДС, Петар Петров од „Вазраждане“, Силви Кирилов од ИТН и проф. Јулијана Матеева од „Величие“.

Силви Кирилов и Јулијана Матеева беа елиминирани по првото гласање. Следеше вториот круг помеѓу номинацијата на ГЕРБ-СДС и „Вазраждане“.

Адвокатот од партијата на Костадин Костадинов не ја доби потребната поддршка. За него гласаа 41 пратеник, против беа 112, воздржани 85.

Во вториот круг за Назарјан од ГЕРБ-СДС гласаа 114 пратеници, 70 беа против.

Во подоцнежното прегласување „за“ гласаа 115, „против“ 69, а воздржани 53.

Претседавачот најави пауза од 30 минути. Првиот состанок на Националното собрание не завршува додека не се избере претседавач.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Реприза: Бугарија повторно не може да состави…

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…