Објавено на:

Решени се да ги направат Русите најздрава нација во светот? Марс прекинува да произведува и увезува чоколадо во Русија

t

Познатиот бренд кој произведува чоколадо, Марс престанува да инвестира во бизнисот во Русија и престанува да увезува или извезува производи.

Брендовите на компанијата вклучуваат Mars Chocolates, Snickers, Twix, Bounty, Milky Way, Orbit Gum, Whisky и Pedigree Pet Food.

Претходно Мекдоналдс објави дека привремено ја прекинува рабптата во 850 ресторани за брза храна во Русија.

Сите овие брендови се приклучуваат кон санкциите за Русија поради специјалната воена операција во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…