Објавено на:

Родителите на Ѓоковиќ се приклучија на митингот за поддршка на нивниот син

t

Родителите на Новак Ѓоковиќ вечерва се приклучија на протестниот собир во центарот на Белград во одбрана на нивниот син, кој се уште е во хотел со имигранти. Навивачите на Ѓоковиќ во Србија нервозно го чекаат судското рочиште, по кое ќе стане јасно дали тој може да игра во тенискиот шампионат на Австралија опен, пренесува АП.

Виртуелното сослушување во Мелбурн, на кое Ѓоковиќ се жали на укинувањето на визите, доаѓа во време на растечка јавна дебата за неговото медицинско ослободување од строгите правила за вакцинација во Австралија.


Рочиштето е во понеделник, а Австралија опен започнува на 17 јануари.

„Денес е голем ден. Денес целиот свет ќе ја слушне вистината. Се надеваме дека Новак ќе излезе како слободен човек. Му ја испраќаме нашата голема љубов. Веруваме во Новак, но и во независното судство во Мелбурн“, рече Мајката на Ѓоковиќ, Дијана, пред толпата во центарот на Белград.

Таткото на Ѓоковиќ, Срѓан, рече дека „ова е затоа што ние сме само мал дел од светот, но сме горди луѓе“.

„Не можат да не скршат. Новак е олицетворение на слободата, се што е човечко што го содржи човекот. Срам да им е!“, додаде тој.

Дијана Ѓоковиќ рече дека условите во хотелот во Мелбурн каде што бил задржан нејзиниот син „не се хумани“.

„Тој не ни појадува. Има ѕид во кој може да се загледа и не може да го види ни паркот пред или да излезе од собата“, додаде таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Десната рака на Вашингтон подготви стратегија за…

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, во…

Романија нема намера да се меша во…

Романија нема да се меша во случај…

Пак ја заобиколи Македонија: Гугл вложува милијарда…

Ова вложување на компанијата ќе и донесе…

Неизвесност и тензии на Австралија Опен: Медведев…

Рускиот тенисер Данил Медведев се пласираше во…

Цвета бизнисот со вакцините: Џонсон и Џонсон“…

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ денеска соопшти…