Објавено на:

Ројтерс соопшти: Паѓа рејтингот на Бајден – повеќе од половина од граѓаните не ги одобруваат неговите настапи

t

Рејтингот за одобрување на Бајден падна на рекордно ниско ниво информира Ројтерс.

Рејтингот на претседателот на САД падна на 40 отсто – исто како и Доналд Трамп во средината на март од неговата втора година на функцијата.

Новата анкета на Ројтерс/Ипсос вели дека 54% од испитаниците не го одобруваат неговиот настап.

Спроведеното истражување е направено онлајн во текот на два дена оваа недела, имаше речиси 100 повеќе испитаници демократи во споредба со републиканците – од нешто повеќе од 1 илјада кои одговориле на анкетата.

Гласачите ја гледаат економијата како најгорливо прашање, проследено со војна или странски конфликти. Високата инфлација и начинот на кој Бајден се справува со надворешната политика извршија зголемен притисок врз демократите пред Средниот мандат подоцна оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…

Бајден бара решение: Како до олеснување на…

Американскиот претседател, Џо Бајден денес изјави дека…