РТС: Една од најотровните риби во светот уловена во Јадранското море!

t

Вчера во близина на островот Цеја во Јадранското Море биле забележани седум пуфери со сребрени риги, а еден од нив бил фатен на длабочина од 19 метри од словенечкиот рибар Антон Видовиќ и предаден на вештачење на вештачење.

Пуфер рибата со сребрени риги е еден од членовите на семејството Tetraodontidae, кои се меѓу најотровните ‘рбетници во светот, бидејќи нивното тело содржи тетродотоксин – исклучително силен нервен отров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РТС: Една од најотровните риби во светот…

Вчера во близина на островот Цеја во…

Хрватскиот министер за здравство по појавата на…

Откако едно лице претходно било хоспитализирано во…

Дневен хороскоп за понеделник (25.04.2022)

Овен Работа: Овој период ќе го означи…

(Видео) Научниците без зборови: Илјадници мpтви риби…

Шокантните снимки на кои се гледаат илјадници…

Стотици илјади риби изумрeле од студот во…

Стотици илјади одгледувани риби угинаа од термички…