Објавено на:

Драма: Рубљата посилна отколку пред украинската криза

t

Руската рубља зајакна на 76 рубљи за американски долар и 82 за евро во четвртокот, достигнувајќи ги најсилните нивоа во однос на големите валути од 23 февруари.

Рубљата падна на историски најниско ниво откако Русија ја започна специјалната воена операција во Украина, а САД и нивните сојузници воведоа невидени санкции насочени кон финансискиот систем на земјата. На 7 март руската валута падна на дури 150 рубљи за долар.

Рубљата падна на 24 февруари, веднаш по почетокот на воената операција, бидејќи меѓународните санкции се насочени кон нејзината валута со која слободно се тргува. Западните земји ги замрзнаа девизните резерви на Москва, што ѝ отежна на Банката на Русија да ја поддржи рубљата со продажба на странски валути.

Руската влада презеде чекори за стабилизирање на економијата погодена од санкции, помагајќи ѝ на валутата да се врати од историски ниските нивоа. Централната банка воведе итна контрола на капиталот, вклучително и забрана за странци да продаваат руски средства, како и задолжителна продажба на тврда валута од страна на извозниците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Шаленберг од Скопје: ОБСЕ е на апарати

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар…

Лавров пристигна во Македонија!

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

(Фото) Неформална вечера на министрите за надворешни…

Неформалната вечера на министрите за надворешни работи…