Објавено на:

Рубљата ја врати вредноста на меѓународните пазари

t

Руската валута зајакна на повеќе од едномесечен максимум за време на тргувањето во вторникот, зголемувајќи се за над 10% поради знаците за напредок во мировните преговори меѓу руските и украинските преговарачи. Крајниот рок за носење одлука за плаќање во рубљи на гасот, исто така, ја подигна валутата.

Рубљата се тргуваше под 83 во однос на американскиот долар кога беше најсилна пред еден месец. Таа, исто така, се зголеми во однос на европската заедничка валута за да се тргува по цена од околу 93 рубљи за евро.

Руската валута драматично порасна во последните три недели, што ја одразува ефикасноста на монетарната политика усвоена од централната банка како одговор на санкциите.

Друго големо засилување беше минатонеделната владина одлука да бара од „непријателските“ држави да плаќаат за природен гас само во рубли, а не во долари или евра од сега па натаму. Тие земји – вклучувајќи ги САД, Велика Британија и ЕУ – имаат рок до 31 март да го префрлат плаќањето за рускиот гас во рубљи.

Валутата падна на рекордно ниско ниво од 151 рубља во однос на доларот на 7 март, откако беше цел на западните санкции. Оттогаш, неговата вредност се удвои во однос на американскиот долар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…