Објавено на:

Русин доби 7 години затвор: Се противел на војната во Украина

t

Суд во Москва денеска за првпат изрече затворска казна поради противење на војната во Украина. Членот на општинскиот совет во Москва, Алексеј Горинов, е осуден на седум години затвор.

Горинов, уапсен во април, беше осуден за „свесно ширење лажни информации“ за руската војска, што носи затворска казна до 15 години.

За противење на војната досега се изречени една парична казна и една условна казна.

На состанокот на општинскиот совет во март, Горинов ги критикуваше акциите на руската армија. Презентирајќи го својот последен говор вчера пред судот, тој одби да ја признае вината и го осуди рускиот напад врз Украина.

Брус Милар, заменик-директорот на Амнести интернешенел за Источна Европа и Централна Азија, пресудата ја оквалификува како – „шокантна“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…