Објавено на:

Русин доби 7 години затвор: Се противел на војната во Украина

t

Суд во Москва денеска за првпат изрече затворска казна поради противење на војната во Украина. Членот на општинскиот совет во Москва, Алексеј Горинов, е осуден на седум години затвор.

Горинов, уапсен во април, беше осуден за „свесно ширење лажни информации“ за руската војска, што носи затворска казна до 15 години.

За противење на војната досега се изречени една парична казна и една условна казна.

На состанокот на општинскиот совет во март, Горинов ги критикуваше акциите на руската армија. Презентирајќи го својот последен говор вчера пред судот, тој одби да ја признае вината и го осуди рускиот напад врз Украина.

Брус Милар, заменик-директорот на Амнести интернешенел за Источна Европа и Централна Азија, пресудата ја оквалификува како – „шокантна“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

Путин планира да го посети Донбас?!

Во саботата, руските трупи поразија три непријателски…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот…