Русите влегоа во Авдеевка од нов правец, заземени значителни територии

t

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов правец и зазеле дел од летувалиштето на истокот од градот каде има пречистителни станици. Ова на Телеграм го напиша воениот експерт на германското издание на Билд, Јулијан Ропке.

„Руските трупи влегоа во Авдијевка од друга насока, заземајќи дел од секторот на земјата на исток. Украинските сили се борат против напаѓачите со помош на тенкови, кои барем мораа да се повлечат од една од заземените згради“, рече Ропке.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…