Објавено на:

Русите во Украина пpeдупредуваат: Се подготвува офанзива на Доњецк, тенковите се веќе тука

t

Украина продолжува со обидите за дестабилизација на Донбас и активно се подготвува за решавање на конфликтот со воени средства, изјави заменик-началникот на Народната милиција на Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

„Украинската страна не само што ги продолжува обидите да ја дестабилизира ситуацијата во Донбас со гранатирање на населени места, туку и подготовките се во полн ек за решавање на конфликтот со воени средства. Командата на Народната милиција на ДНР го советува противникот да се откаже од криминалните намери“, се наведува во соопштението објавено на телеграм канал на воениот оддел на Републиката.

Како што се наведува, ДНР забележува дека се подготвуваат за офанзива и Операции на здружени сили на украинската армија.
Специјалната служба на ДНР добила информација дека механизираните единици се комплетираат и дека се испраќаат во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДПМНЕ почна да соработува со Сорос

Фондацијата на Џорџ Сорос, "Отворено општество", донира…

Унгарија усвои закони за борба против странското…

Унгарскиот парламент вечерва усвои низа законски мерки…

Маричиќ: Опозицијата се плаши од пораз на…

„Господинот Талат Џафери има знаење и искуство…

Унгарија ќе го тргне ветото за финансирање…

Унгарија е подготвена да го укине ветото…

(Видео) Турски пратеник доживеа срцев удар додека…

Турски пратеник вечерва доживеа срцев удар за…