Објавено на:

Русите во Украина пpeдупредуваат: Се подготвува офанзива на Доњецк, тенковите се веќе тука

t

Украина продолжува со обидите за дестабилизација на Донбас и активно се подготвува за решавање на конфликтот со воени средства, изјави заменик-началникот на Народната милиција на Народна Република Доњецк, Едуард Басурин.

„Украинската страна не само што ги продолжува обидите да ја дестабилизира ситуацијата во Донбас со гранатирање на населени места, туку и подготовките се во полн ек за решавање на конфликтот со воени средства. Командата на Народната милиција на ДНР го советува противникот да се откаже од криминалните намери“, се наведува во соопштението објавено на телеграм канал на воениот оддел на Републиката.

Како што се наведува, ДНР забележува дека се подготвуваат за офанзива и Операции на здружени сили на украинската армија.
Специјалната служба на ДНР добила информација дека механизираните единици се комплетираат и дека се испраќаат во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…

Рекорден број Французи дале отказ во потрага…

Работници во Франција ги напуштија своите работни…

Во Македонија има непишана забрана за критика…

Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската…

Внукот на Тито откри која грешка Маршалот…

Јошка Броз, внук на доживотниот доживотен претседател…