Објавено на:

Русите објавија: Уништени 830 украински борбени возила за еден ден

t

Веќе 830 украински борбени возила со повеќе ракетни системи за лансирање се уништени во текот на руската специјална воена операција, соопшти во саботата руското Министерство за одбрана.


„Вкупно 293 авиони, 152 хеликоптери, 1.929 беспилотни летала, 374 противвоздушни ракетни системи, 4.870 тенкови и други оклопни борбени возила, 830 борбени возила со повеќекратни ракетни системи за лансирање, 3.375 теренски артилериски оружја, 2 и 5 минофрлачи единици на специјални воени возила“, се вели во извештајот на воениот оддел.

Западните и украинските медиуми пренесоа дека украинската конфтаофанзива е успешна, Русите се повлекуваат во некои градови и дека се ослободени значителни територии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…