Објавено на:

Русија бара помош од Казахстан во бензин по украинските напади со дронови

t

Русија побара од Казахстан да биде подготвен да му испорача 100.000 метрички тони бензин што ќе се користат во случај на недостиг што ќе се влоши од украинските напади со дронови.

Ова го пренесува Ројтерс, повикувајќи се на три извори од индустријата. Според еден од нив, зделката е веќе договорена.

Советникот на министерот за енергетика на Казахстан, Шингис Илјасов рече дека такво барање не е примено во неговото министерство, а релевантниот руски оддел не одговорил на барањето на агенцијата за коментар. Белорусија веќе се согласи да ѝ помогне на Русија со снабдување со бензин доколку е потребно.

Овој потег доаѓа откако нападите со беспилотни летала исфрлија околу 14 отсто од рускиот примарен капацитет за рафинирање (втор по големина производител на нафта). Досега властите велат дека состојбата на домашните пазари за гориво е стабилна и залихите се доволно големи.

Руските нафтени компании беа принудени да увезуваат бензин. Москва воведе шестмесечна забрана за извоз на бензин од 1 март за да спречи акутен недостиг на гориво, иако тоа не се однесуваше на Казахстан и другите во Евроазиската економска унија и земји како Монголија. Трговците, сепак, очекуваат забраната да биде продолжена доколку ситуацијата се влоши, продолжува Ројтерс.

Минатата недела, рафинеријата за нафта во Орск го запре производството поради големите поплави кои го зафатија регионот по пукањето на брана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Бараат да се откажеме од името…

Вселенската патријаршија поставува неприфатливи услови за да…

Ескобар: Добивме уверување од сите нивоа на…

Очекуваме дека Македонија ќе продолжи по европскиот…

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…