Објавено на:

Русија бара седница на Советот за безбедност: „Постои закана од директен конфликт со НАТО“

t

Русија побара да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН за Украина на 22 март со цел да се разгледаат бројните неодговорни изјави на европските политичари кои сакаат да ескалираат конфликтот и да го подигнат на ново ниво, изјави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.


Како што рече, многу е тешко на поинаков начин да се протолкуваат зборовите на францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека е неопходно да се воведат трупи на НАТО во Украина за да се спречи падот на режимот на Кривјан.
Тој го спомена и неодамнешниот инцидент кога беше прекинат разговорот меѓу германските офицери за бомбардирањето на мостот на Крим, велејќи дека тоа е потврда дека американски, британски и европски војници веќе се на територијата на Украина и и помагаат на украинската армија да избере цели за напади.
За сите овие прашања сакаме да разговараме со нашите западни колеги на специјалната седница на Советот за безбедност на 22 март“, додаде Полјански.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Радев: Војната мора да се реши дипломатски,…

Мора што поскоро да се најдат дипломатски…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…