Објавено на:

Русија ги прошири границите на дозволената самоодбрана

t

Врховниот суд на Руската Федерација ги прошири границите на дозволената самоодбрана

Што се смени:

  • Освен во случаи на тепање, грабежи или други напади поврзани со насилство, самоодбраната е соодветна доколку странецот влегол нелегално во станот против волјата на лицето кое живее во него, дури и ако тоа не е поврзано со насилство;
  • Сега може да се изврши самоодбрана дури и ако сторителот само изрази закана за насилство, а бранителот има причина сериозно да се плаши од него. На пример, ако напаѓачот впери оружје кон жртвата;
  • Сите сомнежи за надминување на границите на самоодбрана судовите мора да ги толкуваат во корист на обвинетиот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: Повторно оживеа фашизмот во Европа

Русија спроведува специјална воена операција за целосно…

„Многу тешка ноќ“: Полска ја подигна авијацијата…

Полска синоќа ги подигна своите воздухопловни сили…

САД наредија затворање на руските визни центри…

Американските власти ги информираа руските дипломати во…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…