Објавено на:

Русија го забрани најчитаниот германски весник

t

Русија го блокира пристапот до порталот на „Билд”, најчитаниот германски весник, јавуваат руските медиуми, не наведувајќи ја причината за ваквиот чекор.

Барањето за блокирање на пристапот до „Билд” во Русија дошло од канцеларијата на Главниот руски обвинител, а државниот регулатор „Роскомнадзор” го одобрил барањето и го спроведе, пренесуваат руските меидуми.

„Билд” деноноќно известува за агресивната војна на Путин во Украина, и на германски и на руски јазик. Одлуката на руските цензори да го блокираат нашиот портал потврдува дека нашите новинари работат на промоција на демократијата, слободата и човековите права, изјави уредникот на „Билд” Јоханес Боја за Си-Ен-Ен.

„Нивната одлука дополнително нѐ мотивира да им дадеме на руските граѓани уште повеќе можности да добиваат вести и факти независни од руската државна пропаганда”, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема индиции дека Русија ќе употреби нуклеарно…

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…