Објавено на:

Русија достигна рекордни приходи од нафта – во екот на западните санкции

t

Руската економија се ослободува од притисокот на санкциите врз основа на продажбата на сурова нафта од 60 милијарди долари. За споредба, целата 2021 година забележа приходи од нафта вкупно 120 милијарди долари

Дел од извозот е пренасочен кон Турција и Италија, и двете држави имаа многу поголеми побарувања во април во споредба со минатиот месец.

Шефот на американското Министерство за финансии Џенет Јелен призна дека забраната на руската нафта и гас може сериозно да и наштети на Европа – додека има „многу мало негативно влијание врз Русија.“ Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, предупреди на „драматична економска криза“ доколку се воведе целосно ембарго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонската репрезентативка Даниела Алексовска оди во финале…

Македонската репрезентативка во ММА  Даниела Алексовска денеска…

Семејно насилство во Центар: 67-годишната мајка ја…

Денеска во 02.40 часот во СВР Скопје,…

Србија има буџетски суфицит од 5,3 милијарди…

Во првите два месеци од 2024 година,…

Пронајден е починат маж кај гостиварското село…

МВР информира дека синоќа околу 22.55 часот…

Полицаец фатен со дрога во Охрид, пружал…

На 29.03.2024 вработени во Одделот за внатрешна…