Објавено на:

Русија достигна рекордни приходи од нафта – во екот на западните санкции

t

Руската економија се ослободува од притисокот на санкциите врз основа на продажбата на сурова нафта од 60 милијарди долари. За споредба, целата 2021 година забележа приходи од нафта вкупно 120 милијарди долари

Дел од извозот е пренасочен кон Турција и Италија, и двете држави имаа многу поголеми побарувања во април во споредба со минатиот месец.


Шефот на американското Министерство за финансии Џенет Јелен призна дека забраната на руската нафта и гас може сериозно да и наштети на Европа – додека има „многу мало негативно влијание врз Русија.“ Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, предупреди на „драматична економска криза“ доколку се воведе целосно ембарго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…

Од што ќе живеат тие луѓе? 27.167…

Мајската плата се уште ја чекаат 27.167…

И Бугарија има со што да “се…

ФБИ нуди награда од 100.000 долари за…

Тешка сообраќајна несреќа во Чаир: Повреден е…

Вчера во 06.40 часот во СВР Скопје…