Објавено на:

Русија испрати војска во Белорусија, ќе одржуваат заеднички вежби

t

Моторизирана пешадиска бригада на Источниот воен округ на Русија е распоредена во Белорусија на заеднички вежби, објави во вторникот руското Министерство за одбрана.

„Персоналот на моторизирана пешадиска формација на комбинираната армија на Источниот воен округ вклучен во инспекција на силите за одговор на државата Унија го заврши распоредувањето на теренскиот камп на полигонот Брестски во Белорусија“, се вели во соопштението на Министерството.

Теренскиот камп ги обезбедува сите потребни услови за удобно живеење на персоналот во теренски услови, хаос и медицински места. За војниците се договорени три топли оброци дневно. Во шаторите се одржува удобна температура на воздухот. Во областа на вежбите се поставени базени за борбени возила за сместување на вооружување и воена опрема, како и центри за одржување и полнење гориво, складишта за гориво и мазива и муниција, прецизира Министерството.

Инспекцијата на силите за одговор на Државната унија на Русија и Белорусија ќе се одвива во две фази. Во првата фаза пред 9 февруари, белоруската и руската војска ќе вежбаат распоредување трупи и создавање на оперативни групи во опасни правци на територијата на Белорусија во краток временски период. Во оваа фаза војниците ќе вежбаат заштита и одбрана на виталните државни и воени објекти и заштита на државната граница во воздушниот простор и проверка на подготвеноста и способноста на силите за брза реакција на противвоздушната одбрана за извршување на задачите за заштита на виталните објекти.

Во втората фаза од инспекцијата што ќе трае од 10 до 20 февруари, ќе се одржат заеднички вежби „Union Resolve 2022“ на кои војниците ќе вежбаат борба и одбивање надворешна агресија, спротивставување на тероризмот и заштита на интересите на државата Унија.

Војниците ќе ги вежбаат своите заеднички операции на полигоните Домановски, Гожски, Обуз-Лесновски, Брестски и Осиповичски на аеродромите Барановичи, Лунинец, Лида и Мачулишчи на белоруска територија.

„Бројот на војници-учеснички и воен хардвер опфатени со виенскиот документ од 2011 година не ги надминуваат неговите параметри кои бараат известување“, соопшти Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

ОН ја усвои руската резолуција за борба…

Генералното собрание на ОН ја усвои руската…

Украина нема да влезе во НАТО без…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли идејата…

Медведев со честитка до ЕУ: Благодариме што…

Рускиот бруто домашен производ (БДП) расте, додека…

Шојгу: Руската армија е најподготвена за борба…

Руската армија е најподготвената за борба во…