Објавено на:

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка на море

t

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар Моисеев и командантот на морнарицата на кинеската Народноослободителна армија, адмирал Ху Жонгминг, потпишаа Меморандум за соработка во областа на потрагата и спасувањето на море, се вели во соопштението за печатот. од Министерството за одбрана на Русија.
Страните ја истакнаа важноста од натамошен развој на соработката меѓу флотите на Русија и Кина „во интерес на безбедноста и стабилноста во Светскиот океан“, додаваат од Министерството за одбрана.


Од 12 до 14 март во Оманскиот залив се одржаа заеднички поморски вежби „Поморски безбедносен појас“ на кои учествуваа единици на Русија, Кина и Иран. Како што објаснија од руското Министерство за одбрана, целта на вежбите била зајакнување на безбедноста во регионот, размена на искуства и проширување на соработката меѓу земјите.
На 20 април, кинескиот претседател Си Џинпинг нареди распуштање на силите за стратешка поддршка во кинеската војска и создавање нова единица – сили за поддршка на информации.
Новата поделба ќе обезбеди „клучна поддршка во координирањето на создавањето и користењето на сајбер информатичките системи“. Блумберг ги нарекува овие промени најголемата реорганизација на кинеската војска од 2015 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…