Објавено на:

Русија и Кина ќе работат на взаемно признавање на вакцините против Ковид-19

t

Русија и Кина работат на взаемно признавање на вакцините против инфекција со коронавирус, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Оваа работа е во тек“, рече тој одговарајќи на соодветно прашање.

Претходно, во својата статија за новинската агенција Ксинхуа, Путин им се заблагодари на кинеските колеги „за нивната помош во започнувањето на производството на руските вакцини Спутник В и Спутник Лајт во Кина и за навременото снабдување со потребната заштитна опрема за нашата земја“.

Руското Министерство за економски развој објави претходно дека Русија склучила договори со шест кинески производители за производство на руски вакцини против коронавирус во Кина. Се очекува кинеските капацитети да произведуваат над 150 милиони дози вакцини годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Кина вети: Нема прва да употреби нуклеарно…

Кина вети: Нема да биде прва што…