Објавено на:

Русија негира: Никогаш не сме направиле масакар во Буча – Сликите се само провокација!

t

Министерството за одбрана на Руската Федерација ги отфрла обвинувањата на режимот во Киев за наводно убиство на цивили во селото Буча, Киевската област

Сите фотографии и видеа објавени од режимот во Киев, кои наводно сведочат за некакви „злосторства“ на руски воен персонал во градот Буча, Киевската област, се уште една провокација.

За време на времето кога оваа населба беше под контрола на руските вооружени сили, ниту еден локален жител не претрпе никакви насилни дејствија. Руски војници доставија и издадоа 452 тони хуманитарна помош во населените места во регионот на Киев.

☝️Цело време додека градот беше под контрола на руските вооружени сили, а уште повеќе потоа, до денес, во Буча, локалните жители слободно се движеа низ градот и користеа мобилни комуникации.

Поаѓањето од градот Буча не беше блокирано. Сите локални жители имаа можност слободно да ја напуштат населбата во северна насока, вклучително и кон Република Белорусија. Во исто време, јужните предградија на градот, вклучително и станбените области, деноноќно беа пукани од украински војници од артилерија од голем калибар, тенкови и повеќекратни ракетни системи за лансирање.

Посебно сакаме да забележиме дека сите руски единици целосно се повлекоа од Буча на 30 март, ден по личната рунда разговори меѓу Русија и Украина во Турција.

Покрај тоа, на 31 март, градоначалникот на градот Буча, Анатолиј Федорук, во својата видео порака потврди дека во градот нема руски војници, но не спомна ниту еден локален жител застрелан на улиците со врзани раце.

Затоа, не е изненадувачки што сите таканаречени „докази за злосторства“ во Буча се појавија дури на четвртиот ден, кога во градот пристигнаа службениците на СБУ и претставници на украинската телевизија.

Посебно загрижува фактот што сите тела на луѓе чии слики ги објави режимот во Киев, по најмалку четири дена, не се стврднати, немаат карактеристични кадаверични дамки и некоагулирана крв во раните.

Сето ова непобитно потврдува дека фотографиите и видео снимките од Буча се уште една продукција на режимот во Киев за западните медиуми, како што беше во Мариупол со породилиштето, но и во други градови. – пишува Захарова на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…