Објавено на:

Русија не ги зголемува безбедносните мерки за Путин по атентатот на Фицо

t

Не е планирано да се зголемат безбедносните мерки за рускиот претседател Владимир Путин поради атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.


„Се прави сè што е потребно за неговата безбедност“, изјави Песков за новинарите.
На 15 мај беше извршен обид за атентат врз премиерот на Словачка, Роберт Фиц, кој постојано се противеше на испораката на оружје за Украина и нејзиното членство во НАТО. Тој бил ранет во градите и стомакот. Премиерот е пренесен во болница со хеликоптер во тешка состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…