Објавено на:

Русија: Никој не го искористил хуманитариот коридор од Азовстал – украинските власти постапија крајно нехумано

t

Хуманитарниот коридор за евакуација на цивили од територијата на металуршкиот комбинат Азовстал, кој го отвори руската армија, никој не го користел, изјави началникот на Националниот центар за управување со одбраната на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев.

Тој додаде дека властите во Киев ја спречиле хуманитарната операција, ги игнорирале руските иницијативи, покажале нечовечки третман и не им наредиле на украинските војници да го положат оружјето.


Мизинцев изјави и дека командата на неонацистичкиот одред „Азов“ (против чии членови е покрената кривична постапка во Русија) се обратила до лидерите на Велика Британија, САД и Турција со барање да им се обезбедат „зелени коридори“ за цивили и ранети екстремисти од „Азовстал“.

Тој нагласи дека Русија им гарантира на сите кои доброволно ќе го предадат оружјето дека ќе останат живи, дека ќе бидат безбедни и дека ќе им биде укажана медицинска помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…