Русија објави што може да стави крај на војната

t

Руското Министерство за одбрана објави начини за решавање на ситуацијата во Украина.

Ова се клучните точки на руското Министерство за одбрана.

– Целта на руската операција е да се обезбеди демилитаризација и денацификација на Украина, како и да се изведе марионетскиот режим во Киев пред лицето на правдата за злосторствата што ги направил.
– Територијата на ДНР и ЛНР ќе се прошири до големината на регионите Донецк и Луганск
– Русија нема намера да остане во Украина, ќе ги повлече војниците по операцијата
– На Русија не и е потребна територијата на Украина, никој нема да ја окупира
– Кога ќе се постават нови власти во Украина, и ДНР и ЛНР ќе најдат заеднички јазик за преговори со нив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…