Објавено на:

Русија одговори на тврдењето на Бајден за напад на НАТО

t

Амбасадорот Анатолиј Антонов ги отфрли сугестиите дека Москва ќе биде насочена кон воениот блок предводен од САД.

Тврдењата во Вашингтон дека рускиот претседател Владимир Путин може да го нападне НАТО, освен ако Конгресот не одвои десетици милијарди долари дополнителни средства за Украина се „балажни приказни“, изјави во средата московскиот амбасадор во главниот град на САД, Анатолиј Антонов.

Претставници на Белата куќа, вклучително и претседателот Џо Бајден, тврдат дека со задржувањето на помошта од Киев, американските пратеници го зголемуваат ризикот од директна американско-руска војна.

„Ако Путин ја земе Украина, тој нема да застане тука“, рече Бајден во обраќањето во средата, во кое упати последен апел до пратениците да присвојат преку 110 милијарди долари помош за Украина, Израел и Тајван.

Напорувајќи го сценариото за руски напад врз НАТО, Бајден нагласи дека тогаш американските војници ќе мора директно да се вклучат. Руското раководство не изрази намера да ја „заземе Украина“, а камоли да изврши инвазија на која било членка на НАТО.

Антонов го отфрли наративот, обвинувајќи ги оние што го повторуваат за „кревање митови и [пропагирање на опасни лаги“ за неговата нација.

„Во обид да „додадат масло“ на огнот на украинската прокси војна, [американските] власти конечно изгубија контакт со реалноста“, тврди тој во забелешките објавени од амбасадата.

„Вашингтон и [ненаситниот] американски воено-индустриски комплекс се директни корисници на крвопролевањето во Украина“, додаде Антонов.

Во својот говор пред Конгресот, Бајден тврдеше дека амбицијата на рускиот лидер е да „доминира во Украина“ и предупреди дека „целиот свет ги следи“ акциите на Вашингтон. Америка е „причината поради која Путин целосно не ја прегази Украина и отиде подалеку од тоа“, тврди тој.

Москва го наведе проширувањето на НАТО во Европа и ветувањето дека Украина на крајот ќе се приклучи на воениот блок предводен од САД меѓу причините за кризата. Беше подготвена да склучи примирје со Киев во раната фаза на конфликтот во замена за украинската неутралност.

Сепак, рускиот противник го отфрли предложениот мировен договор и се одлучи за продолжување на непријателствата, откако тогашниот премиер на Обединетото Кралство Борис Џонсон ѝ рече на земјата „само да води војна“, според Дејвид Арахамија, кој ја предводеше украинската делегација на преговорите со посредство на Турција.

Бајден ги обвини републиканските противници за неговото барање дека се подготвени „буквално да ја клекнат Украина на бојното поле“ и „да му го дадат на Путин најголемиот подарок на кој може да се надева и да го напушти нашето глобално лидерство не само на Украина“.

Сепак, републиканските сенатори гласаа едногласно против помошта, која беше во пакет во пакетот трошоци, подоцна во текот на денот. Пратениците на Републиканската партија инсистираа Белата куќа и демократските пратеници да направат отстапки за реформите за имиграција и безбедноста на границите пред да бидат подготвени да одобрат дополнителни десетици милијарди помош за Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Вучиќ: Американски компании ќе градат големи проекти…

Имаме големи економски проекти, американските компании градат…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Едно лице загина, а осум се ранети…