Објавено на:

Русија повторно ќе го изигра Западот – Можно е да прогласи банкрот

t

Последните случувања во Русија навестуваат дека можно е државата веќе да не може да го сервисира надворешниот долг, што би било за прв пат од Болшевичката револуција пред еден век.

Половина од девизните резерви на земјата – околу 315 милијарди долари – се замрзнати поради западните санкции воведени по инвазијата на Украина, изјави во неделата рускиот министер за финансии Антон Силуанов. Како резултат на тоа, Москва ќе ги отплати доверителите од „земјите кои се непријателски настроени“ во рубљи додека не се укинат санкциите, рече тој.

Агенциите за кредитен рејтинг најверојатно ќе сметаат дека Русија не ги исполнува обврските доколку Москва ги пропушти плаќањата или го отплати долгот издаден во долари или евра со други валути, како што се рубљата или кинескиот јуан.

Неисполнување на обврските може да ги избрка неколкуте преостанати странски инвеститори од Русија и дополнително да ја изолира распадната економија на земјата.

Неисполнувањето на обврските може да се случи веќе во среда, кога Москва треба да исплати 117 милиони долари за камати на државни обврзници деноминирани во долари, според JPMorgan Chase. Иако Русија има издадено обврзници што може да се отплатат во повеќе валути од 2018 година, овие плаќања мора да се вршат во американски долари.

Вашингтон и неговите сојузници сакаат да ја турнат Русија во „вештачко неисполнување на обврските“ со тоа што ќе го оневозможат отплатата на надворешните долгови на земјата, изјави во понеделникот шефот на дипломатијата Антон Силуанов.

Последниот бран на западни санкции беа насочени кон банкарскиот и финансискиот сектор на Русија, со речиси половина од девизните резерви на земјата, во вредност од 300 милијарди долари, замрзнати од странските централни банки.

Русија во среда треба да плати 117 милиони долари за две нејзини обврзници деноминирани во долари. Силуанов вели дека земјата може да ги исполни своите должнички обврски и ќе плаќа со националната валута – рубљата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што ќе изберат земјите од регионот –…

Дали да се грижиме за економскиот раст…

Евроњуз: Пет причини зошто Украина нема наскоро…

Киев реагираше на руската анексија на четири…

ЕВРОПА ПОВТОРНО НА МАКИ – птичјиот гриб…

Европа годинава ја доживува најлошата криза со…

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…