Објавено на:

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

t

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја ги советуваше западните земји да се подготват за фактот дека наскоро единствена тема на меѓународните состаноци за Украина ќе биде безусловната капитулација на режимот во Киев.

– „Обидите на шефот на режимот во Киев (Володимир Зеленски) да ги промовира своите формули и да свика самити како знак на поддршка за режимот во Киев само предизвикуваат сомнежи. Наскоро единствена тема на сите меѓународни состаноци за Украина ќе биде безусловната капитулација на режимот во Киев. Ве советувам да се подготвите за тоа однапред“, рече Небензја на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Според Небензја, новите западни пакети помош нема да придонесат за пресвртници во конфликтот во Украина.

„Пред нашите очи се случува радикален пресврт во воените операции. Ниту новиот пакет на западна воена помош, ниту новите таканаречени „фронтални напади“, ниту контранападите на режимот во Киев нема да можат да ја променат оваа тенденција.

„Украина денес не е ништо друго туку приватна воена компанија која се бори за Западот и со западно оружје до последниот Украинец“, рече Небензја. Небензја, исто така, рече дека масовните напади на Русија со високопрецизно оружје врз енергетскиот комплекс на Украина се одговор на обидите на Киев да ја оштети руската нафтена и гасна инфраструктура и енергетски капацитети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Стапи во сила законот за мобилизација во…

Во Украина стапи во сила оспоруваниот закон…