Русија произведува сопствен модел на електричен автомобил: Кога ќе излезе на пазарот?

t

Според прелиминарните информации, рускиот електричен автомобил „Кама-1“ треба да се појави на пазарот во 2024 или 2025 година, изјави генералниот директор на компанијата „Камаз“, Сергеј Когогин.

Како што рече, овој модел нема да биде конкуренција на големите производители на автомобили кои веќе инвестирале огромни средства во електрични возила.

„Одлучивме што е најисплатливо за нас, а тоа е такси и споделување автомобили“, рече тој.

Како што претходно беше најавено, станува збор за компактен кросовер со четири седишта, три врати, кој има интелигентен систем за асистенција за возачите на ADAS од трето ниво.

Тоа е нешто поголемо од познатата руска „Ока“ (долга 3,4 метри, ширина 1,7 метри, висина 1,6 метри) Електричното возило е опремено со литиум-јонска батерија од 33 kWh и електричен мотор од 80 kW, што му овозможува да достигне брзина до 150 km/h и да помине 250 km без полнење.

Брзината на целосно полнење на батеријата во нормален режим е шест часа, во забрзан режим – 20 минути. Забрзување до 100 km/h за 6,7 секунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Кинезите развија супериорна технологија, лансираа ракета на…

Ракетата ZK-2 I3, развиена од кинеската приватна…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…