Русија: САД шири хистерија, објавуваат непроверени, искривени и намерно лажни информации

t

Москва го повикува Вашингтон и неговите европски сојузници да се откажат од својата политика на поттикнување на тензиите околу Украина и да заземат конструктивен став, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Хистерија што ја поттикнуваат Соединетите Држави, навистина, води до хистерија во Украина каде што луѓето речиси ги пакуваат куферите на првата линија. Ова е очигледно и ова е факт.

Ова е негативна страна на оваа многу злонамерна и штетна кампања што ја води Вашингтон Ние постојано го критикуваме овој став и ги повикуваме Вашингтон и неговите сојузници на европскиот континент да се откажат од оваа политика и да заземат конструктивен, мирен и избалансиран пристап“, рече портпаролот на рускиот претседател, одговарајќи на барањето да се коментираат извештаите на западните медиуми.

Белата куќа беше незадоволна од позицијата на украинскиот претседател Владимир Зеленски за заканата од наводната руска инвазија на Украина.

„За жал, американските медиуми објавуваат голем број непроверени, искривени и намерно лажни и запаливи информации во последните месеци за тоа што се случува во и околу Украина. Ова станува очигледно за сите“, рече Песков, додавајќи дека овие публикации треба да се третира „соодветно“.

Одговарајќи на прашањето дали руските политичари и новинари треба толку активно да го покриваат ова прашање, портпаролот на Кремљ го рече следново:

„Ние не сме овластени да им кажуваме на медиумите колку и што треба да покриваат, но ние сме овластени да им препорачаме на луѓето да читаат овие информации што е можно помалку и одржувајте трезен поглед“.

Си-Ен-Ен претходно објави, цитирајќи извори во американската администрација дека се зголемува тензијата меѓу Вашингтон и Киев. Според американскиот телевизиски канал, американскиот претседател Џо Бајден и неговите советници биле вознемирени од „јавното минимизирање на заканата од Зеленски“ од наводна неизбежна инвазија и што американската поддршка „се среќава без голема благодарност“ од украинското раководство.

Од своја страна, Киев ја означи американската проценка за ситуацијата како „претерана реакција која „поттикнува паника и економски превирања“ во Украина, додека „во исто време САД одбиваат да преземат превентивни мерки за одвраќање, како што е наметнување нови санкции кон Русија. “, информира Си-Ен-Ен.

Пред тоа, Си-Ен-Ен објави цитирајќи извор во украинската влада дека повикот меѓу американскиот претседател Бајден и украинскиот лидер Зеленски „не поминал добро“. Оваа информација ја отфрлија портпаролот на украинскиот претседател Сергеј Никифоров и министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба. Зеленски самиот изјави дека немал никакво недоразбирање со американскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…