Објавено на:

РУСИЈА ТВРДИ ДЕКА НОЌЕСКА ПОГОДИЛА 1.053 УКРАИНСКИ ОБЈЕКТИ: Уништена е воена опрема, загинале 40 лица

t

Руското Министерство за одбрана тврди дека нивните сили во текот на ноќта погодиле 1.053 украински воени објекти, пренесува Би-Би-Си.

Министерството за одбрана утрово во објава на Телеграм соопшти дека уништило 106 артилериски позиции и соборило шест украински беспилотни летала.


Во извештајот се тврди дека руските сили погодиле 73 воени средства на Украина, меѓу кои: четири командни места; 57 области каде е стационирана воела сила и опрема; седум контролни точки и четири складишта за муниција; шест тенкови и девет оклопни возила и едно оружје со батерии со хаубица Msta-B.

Се додава дека во високопрецизен ракетен напад загинале до 40 лица украински воен персонал и дека се уништени седум единици на воена опрема.

Вооружените сили на Руската Федерација соопштија дека ја продолжуваат „специјалната воена операција во Украина“, како што тие ја нарекуваат инвазијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ најавува дека наскоро ќе се реши…

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска…

Столтенберг: НАТО масовно ќе го зголеми бројот…

НАТО масовно ќе го зголеми бројот на…

Голема кражба во Скопје! – Прва на…

Два дена по отварањето на изложбата на…

Франција бара нафтата од Иран и Венецуела…

Франција побара нафтата од Иран и Венецуела,…

,,До кога ќе ги снемува спортските брендови”?

Македонскиот ракометен првак и најтрофеен клуб Вардар…