Русија „хакирала“ британски политичари и новинари

t

Москва ги отфрли сличните обвинувања како „неосновани“ и „без докази“.

Руски шпиони воделе кампања за „сајбер-мешање“ врз британските политичари, државни службеници и новинари речиси една деценија, тврди државен министер во Министерството за надворешни работи на Обединетото Кралство. Лео Дочерти не обезбеди докази, додека Москва ги негираше сличните обвинувања во минатото.

Во обраќањето пред парламентот во четвртокот, Дочерти тврдеше дека група хакери „речиси сигурно“ поврзани со руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) „селективно објавувале и засилиле информации“ од 2015 година. Хакерите ги добиле овие информации со имитирање на контактите на нивните цели и испраќајќи им злонамерни врски преку е-пошта, наведе тој.

Дочерти рече дека двајца Руси, наводно одговорни за хакирањето и објавувањето на документите од Институтот за стејткрафт во 2018 година – тинк-тенк поврзан со британското разузнавање – биле поврзани со ФСБ и ќе бидат санкционирани како одговор. Тој додаде дека рускиот амбасадор во ОК бил повикан да биде информиран за санкциите.

Хакирањето во 2018 година откри дека британската влада финансирала мрежа на прозападни „влијателни лица“ низ Европа, водела домашна кампања за клеветење против тогашниот лидер на Лабуристичката партија Џереми Корбин и се мешала во изборите на Балканот, меѓу другите активности.

Во тоа време, група поврзана со хактивистичкиот колектив „Анонимни“ ја презеде одговорноста за прекршувањето. Британската Национална агенција за криминал го истражуваше хакирањето и не најде „форензички доказ“ за руска вмешаност.

Во своето обраќање во четвртокот, Дочерти, исто така, обвини две единици во ФСБ за хакирање на приватни разговори на политичари од Лабуристичката и Конзервативната партија од 2015 година и за објавување на деталите од трговските преговори меѓу Велика Британија и САД пред општите избори во 2019 година.

„Тие беа насочени кон членовите на овој дом и [Домот на лордовите]“, изјави Дочерти. „Тие беа насочени кон државните службеници, новинарите и невладините организации. Тие таргетираа поединци и субјекти од висок профил со јасна намера – користејќи информации што ги добиваат за да се мешаат во британската политика“.

Тврдењата на Дочерти ги повторуваат оние во парламентарниот извештај од 2020 година, кој ја обвини Русија дека води „кампањи за влијание“ насочени кон гласањето за независност на Шкотска во 2014 година и референдумот за Брегзит во 2016 година. Сепак, авторите на извештајот заклучија дека не нашле цврсти докази за мешање во гласањето за Брегзит, бидејќи добиле „само шест реда текст“ како доказ од домашната британска агенција за шпионирање, МИ5.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…