Русија ја презема контролата над големиот аеродром од странските акционери

t

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот Пулково во Санкт Петербург на домашни субјекти.

Претседателот Владимир Путин во четвртокот потпиша наредба за пренесување на сите права на аеродромот Пулково во Санкт Петербург од странски акционери на нов руски ентитет.

Според претседателскиот декрет, уделите во компанијата регистрирана на Кипар која управува со аеродромот во вториот по големина град во Русија ќе се консолидираат во нова домашна компанија.

„100% од акциите во одобрениот капитал на LLC Air Gates of the Northern Capital (AGNC) во сопственост на Thalita Trading Limited се предмет на пренос во сопственост на компанијата AGNC Holding на начин и во услови утврдени од владата на Руската Федерација“, се вели во декретот.

Постојните акционери, кои вклучуваат конзорциум со германскиот аеродромски оператор Фрапорт, катарскиот богат фонд и суверениот фонд на Абу Даби Mubadala Investment Co., ќе ги задржат своите акции, но нема да можат да гласаат.

Уредбата, исто така, им дава на засегнатите страни можност да ги вратат своите гласачки права „по нивна апликација, предмет на склучување на корпоративни договори со други учесници во компанијата и по преземање на обврските да се усогласат со руското законодавство“.

Германскиот аеродромски оператор Фрапорт, Катарската инвестициска управа и руската банка ВТБ имаат по околу 25 отсто од акциите во Пулково.

Одлуката е донесена поради „закана за националните интереси и економската безбедност на Руската Федерација како резултат на прекршување на обврските од страна на одредени странски правни лица“, се наведува во наредбата.

Според документот, спроведувањето на уредбата нема да доведе до „економски придобивки“ за новиот управувачки субјект и неговите учесници, нагласувајќи дека тие не треба да добиваат никакви дополнителни дозволи или одобренија од руските власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…