Објавено на:

Русија ја прекинува вселенската соработка со Европа: Ќе ја освојуваме Вселената со сопствена опрема

t

Русија ја прекинува вселенската соработка со Европа

Русија ќе ги отстрани сите европски инструменти од лунарните станици и ќе ги замени со ефикасни домашни уреди кои ќе ја оживеат руската вселенска индустрија, која беше во мирување за време на соработката со Европа.

Некои елементи произведени од Европската вселенска агенција повеќе нема да се доставуваат во Русија, изјави за Спутник Лео Жељонски, директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките, нагласувајќи дека руската држава напорно работи на развој на домашни уреди финансирани од Руската вселенска агенција.

Жељонски нагласува дека отсуството на европски инструменти нема да влијае на производството на домашни уреди, нагласувајќи дека Русија веќе има реализирано свој аналог на сопствената опрема за дупчење на теренот при истражување на вселената.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: Повторно оживеа фашизмот во Европа

Русија спроведува специјална воена операција за целосно…

„Многу тешка ноќ“: Полска ја подигна авијацијата…

Полска синоќа ги подигна своите воздухопловни сили…

САД наредија затворање на руските визни центри…

Американските власти ги информираа руските дипломати во…

Штајнмаер: Никогаш немало потешко и поважно време…

Никогаш немало потешко време за борба за…

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…