Објавено на:

Русија ќе тестира седум интерконтинентални балистички ракети во 2024 година

t

Русија планира да тестира лансирање седум интерконтинентални балистички ракети во 2024 година, изјави денеска Сергеј Каракаев, командант на руските стратешки ракетни сили.

Русија ги информира САД најмалку 24 часа однапред за таквите лансирања, што го прави и Вашингтон, изјави Каракаев за Црвена ѕвезда, официјалниот весник на руската армија .

Русија и САД го поседуваат најголемиот нуклеарен арсенал во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…