Објавено на:

Руската авијација нападна засолништа на терористи во Сирија

t

Руската авијација изврши воздушни напади врз засолништата на терористите во Сирија, изјави контраадмирал Вадим Кулит, заменик-шеф на рускиот центар за помирување на завојуваните страни во Арапската Република.


„Руските воздушни сили извршија воздушни напади врз објектите на терористите вклучени во вооружени провокации. За време на нападот беа уништени три подземни засолништа на нелегални вооружени формации во провинцијата Идлиб“, рече Кулит.
Според него, таканаречената меѓународна „коалиција“, предводена од Соединетите Американски Држави во Сирија, еднаш во рок од 24 часа ги прекршила протоколите за деконфликт. Исто така, во областа Ел Танф забележани се 13 прекршувања од четири ловци Ф-15, два пара ловци Ф-16 и повеќенаменски дрон на „коалицијата“ МК-1Ц.


Во зоната на деескалација во Идлиб, во изминатиот ден се забележани три гранатирања, кои ги извршија терористичките групи забранети во Русија, Фронтот Ал Нусра и Исламската партија на Туркестан* во Алепо и Идлиб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…