Објавено на:

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат со злато

t

Три земји се согласија, со помош на руската војска, да ја обезбедат безбедноста на регионот богат со злато во Централноафриканската Република (ЦАР) каде што дејствуваат бунтовничките групи. Ова е уште еден знак за зголеменото влијание на Москва во регионот, според Блумберг.

Договорот договорен минатиот месец меѓу ЦАР, Чад и Судан има за цел да се бори против вооружените сили кои оперираат долж границата богата со минерали меѓу соседите, рече во телефонско интервју Хасан Буба, поранешен водач на бунтовниците и актуелен министер за сточарство во ЦАР. За време на посетата на Чад во неделата, суданскиот генерал Абдел Фатах ал-Бурхан рече дека двете земји се согласиле да „постигнат безбедност и стабилност“ во ЦАР.

Договорот дополнително го обезбедува местото на Русија во политиката и безбедноста на регионот во време кога Западот се обидува да го спречи растечкото влијание на Москва. Во последниве години, Кремљ ги зајакна своите врски со африканските земји, вклучувајќи ги Либија, Судан, Мали и Буркина Фасо.

Западните влади, вклучително и Европската унија и САД, претставници на ОН, како и хуманитарни и бунтовнички групи, инсистираат на приватната паравоена организација Вагнер, со блиски врски со Кремљ, која беше ангажирана од владата на ЦАР во 2018 година да се бори против бунтовниците силите во регионот, се концентрира на заштита на безбедноста на рудниците за дијаманти и злато во земјата. Сепак, според властите на ЦАР, единствените руски сили на територијата на земјата се невооружени инструктори.

Поголемиот дел од ЦАР е надвор од владината контрола повеќе од една деценија, управуван од различни бунтовнички фракции кои се борат за пристап до огромните резерви на злато и дијаманти во земјата.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков не одговори на барањето на Блумберг за коментар. Претставник на претседателството во Чад одби да коментира.

Минатата година владините сили – поддржани од руските војници – се обидоа да ја преземат контролата врз областите богати со ресурси во североисточниот дел на ЦАР, рече Енрика Пико, проект директор за Централна Африка во Меѓународната кризна група и поранешен член на експертски панел на ОН за ЦАР.

„Тоа навистина ја разгоре тензијата меѓу вооружените групи, кои се обидуваа да ги заштитат своите последни извори на приход во северните делови на земјата, и владините сили и руските сојузници“, истакна Пико. Договорот од минатиот месец се очекува уште повеќе да го дестабилизира регионот, додаде таа.

Абду Буда, портпарол на бунтовничката група Унија за мир, рече дека борбите се интензивираат во североисточните делови на ЦАР. „Има многу ресурси во оваа област и нашите непријатели дојдоа да ги остават своите бизниси и машини на наша територија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…