Руската војска го осуети новиот украински план за напад на Крим

t

Поморската авијација пронашла и уништила украински глисер и седум морски беспилотни летала, соопшти руското Министерство за одбрана.

Руската војска денес соопшти дека пресретнала група украински бродови, кои се упатиле кон полуостровот Крим. Бродовите, вклучително и брод со екипаж и повеќе водени беспилотни летала, беа уништени од поморските авиони на Русија.

Глисерот, идентификуван од војската како полу-цврст брод на семејството Вилард морските сили од САД, превезувал украински десанти. Војската не даде детали за видот и точната природа на беспилотните пловила, наведувајќи само дека уништила седум водени беспилотни летала.

Групата била откриена од руската поморска авијација за време на патрола во југозападниот дел на Црното Море. Бродовите биле веднаш испратени со вооружување на авионот, додаде руската војска без да образложи колку авиони биле вклучени во инцидентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…