Објавено на:

Руската служба за безбедност признава дека ја губи информациската војна

t

Руската Федерална служба за безбедност во своите документи признава дека пропагандата на Кремљ нема доволно влијание врз населението и ја губи информациската војна, објави Центарот за борба против дезинформации при Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, пренесува Укринформ.

Од Центарот велат дека руските специјални служби развиле акционен план за правилно „зомбизирање“ на населението на окупираните територии, што на крајот не успеа.

Планот предвидуваше употреба на имиџот на „учтиви луѓе“, како што беше применето во 2014 година (циркулирачки видеа, фотографии од спасени животни, фотографии од ветерани кои плачат од среќата на обединувањето, видеа од заеднички акции на руси и „вистинскиот вид“ на Украински војници против украинските „нацисти“ и „бандерити“, како и видеа од војници кои им донесоа мир на луѓето во форма на нови учебници за училиштата, како и медицинска опрема итн.

Требаше да се искористат и бројни апели на украинските и руските ветерани да се запре нацизмот во Украина и да се спречи во Русија и во светот.

Планот вклучуваше и ангажман со оние кои, поради спецификите на нивните работни места, се во контакт со големи групи луѓе – наставници, таксисти, сервисери и други.

Како што објави претходно Укринформ, повикувајќи се на министерот за култура и информативна политика, Олександар Ткаченко, повеќе од 200.000 „сајбер трупи“ во Украина и помагаат на земјата да ги промовира украинските наративи и да се бори против руските дезинформации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…