Објавено на:

Рускиот амбасадор во Вашингтон: Не сме ентузијасти за разговорите со САД но Путин ќе одлучи што понатака

t

Рускиот претседател Владимир Путин ќе одлучи за препорачливоста за понатамошен дијалог со Соединетите држави по нивниот писмен одговор на руските предлози за безбедносни гаранции, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон Анатолиј Антонов во интервју за Њусвик објавено во средата.

Антонов за „Њузвик“ изјави дека поради страста на американските колеги „за нејасни формулации и стремежот да се туркаат преговорите за безбедносните гаранции зад затворени врати, јавноста има погрешна слика за тоа во која фаза е овој процес“.

„На 15 декември ѝ ги претставивме на американската администрација нашите предлози за правно обврзувачки безбедносни гаранции и на 17 декември ги објавивме текстовите на нацрт-договорите со САД и НАТО“, рече Антонов.

„Добивме писмени реакции од Вашингтон и Брисел само претходната недела – на 26 јануари. Така, на нашите западни партнери им требаа повеќе од пет недели да ги подготват одговорите“, рече тој.

„Во моментов спроведуваме меѓуагенциска анализа на документите што ни се доставени. Нејзините резултати ќе бидат известени на рускиот претседател Владимир Путин, кој ќе одлучи за изводливоста на понатамошниот дијалог“, рече Антонов.

Антонов нагласи дека „не сме многу ентузијасти за суштината на одговорите на САД (и НАТО).

„Вашингтон предлага да се фокусираме на важни, но во основа секундарни прашања“, додаде тој.

„САД се концентрираат на правото на државите да избираат сојузи, вградено во декларациите на Самитот на ОБСЕ во Истанбул (1999) и Астана (2010 година)“, рече тој. „Истовремено, го игнорира фактот дека овие конкретни документи го условуваат ова право со обврската да не ја зајакнува својата безбедност на сметка на безбедноста на другите.

„Главниот проблем е што земјите од НАТО ја зајакнуваат својата безбедност со слабеење на Русија“, рече амбасадорот. „Не се согласуваме со таквиот пристап.

„Затоа Сергеј Лавров испрати порака до државниот секретар Антони Блинкен (пренесена до Стејт департментот на 28 јануари), во која Русија инсистира дека договорот за неделивоста на безбедноста треба да се спроведе со добра волја“, рече Антонов. „Сакаме да добиеме потврда за обврските преземени од САД претходно. Во спротивно, потребно е искрено да се објасни зошто САД и нивните сојузници не сакаат да ги следат одлуките со кои се согласија сите наши народи.

Рускиот амбасадор нагласи дека барањето е испратено не само до САД, туку и до министрите за надворешни работи на Канада и на некои европски земји „чии потписи се под горенаведените декларации“.

„Се надеваме дека нашите западни колеги нема да го одложат одговорот“, рече Антонов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Ердоган ги критикува САД бидејќи ја блокираа…

Невозможен е праведен свет со Америка во…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…