Рускиот амбасадор во Македонија: Македонскиот народ не поддржува ама Москва ѝ забележува на државата за праќањето оружје во Украина

t

Секојдневно добиваме поддршка од стотици македонски граѓани, изјави вечерва за Сител, рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

„Тие изразуваат разбирање за мотивите на специјалната операција за заштита на жителите од Донбас спроведено од Русија и солидарност со рускиот народ. Јас сум благодарен на сите за искажаниот став“, рече амбасадорот.

Москва, според амбасадорот Срегеј Баздникин, посебно и забележува на нашата земја за снабдувањето на Украина со воена опрема. Тој вели дека единствено нешто за што се согласува со министерот за надворешни работи, Бујар Османи е дека случувањата во Украина не се закана за Западен Балкан. Москва, според амбасадорот Срегеј Баздникин, посебно и забележува на нашата земја за снабдувањето на Украина со воена опрема.

Извор: Фактор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Московската берза го запира тргувањето со американски…

Од 13 јуни Московската берза престанува да…

ДУИ му помогна на Мицкоски за двотретинско…

Со 88 гласа “за” пред 3 часот…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…

Американската амбасада ќе ги подобрува односите помеѓу…

Аташето за култура и образовани на САД…