Објавено на:

Рускиот амбасадор во САД: Директен конфликт меѓу САД и Русија е можен!

t

Западните земји, со „пумпање“ на оружје во Украина, ризикуваат да ги одведат САД и Русија „на патот на директна воена конфронтација“, рече амбасадорот на Москва во Вашингтон, Анатолиј Антонов, претходно оваа недела.

Од започнувањето на руската воена офанзива во Украина, земјите на НАТО и нивните сојузници се воздржуваат од директно воено вклучување во конфликтот, но активно му обезбедуваат на Киев оружје и муниција. Со тоа, рече амбасадорот во интервју за Newsweek, западните држави се „директно вклучени во актуелните настани“ и поттикнуваат „понатамошно крвопролевање“. Антонов ги нарече овие акции „опасни“ и „провокативни“.

„Тие можат да ги водат САД и Руската Федерација на патот на директна воена конфронтација. Секое снабдување со оружје и воена опрема од Запад, извршено со транспортни конвои низ територијата на Украина, е легитимна воена цел за нашите вооружени сили.

Пред два дена, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, ги повика земјите од НАТО да продолжат да му обезбедуваат на Киев „оружје, оружје и оружје“, објаснувајќи дека со борбата против Русија, Украина не само што се брани, туку и ја зајакнува безбедноста на членките на блокот.

Антонов, исто така, рече дека „военото истражување“ на Украина од страна на НАТО започна многу пред почетокот на руската кампања во соседната земја. Според зборовите на Антонов, Украина „беше преплавена со западно оружје додека претседателот Владимир Зеленски ги објави плановите на Киев да се здобие со нуклеарно оружје“.

Амбасадорот очигледно мислеше на говорот на Зеленски на Минхенската безбедносна конференција. На 19 февруари, пет дена пред почетокот на рускиот напад, Зеленски истакна дека во 1994 година, Украина го потпиша Меморандумот од Будимпешта и се откажа од своето нуклеарно оружје во замена за безбедносни гаранции. Велејќи дека Украина сега нема „ниту оружје, ниту безбедност“, тој сугерираше дека ненуклеарното ветување на Киев може да се смени ако земјата е загрозена од Русија.

НАТО постојано одбиваше да го одобри барањето на Зеленски за воспоставување „зона за забранети летови“ над Украина, објаснувајќи дека мерката може да доведе до отворен конфронтација меѓу блокот и Русија.

Антонов изјави дека руските услови за „решавање на конфликтот“ останале непроменети: демилитаризација и денацификација на Украина, официјален неутрален и ненуклеарен статус за земјата, признавање на рускиот суверенитет над Крим и независност на Доњецк и Луганск. Народни републики.

Москва ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск потпишани во 2014 година и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките Доњецк и Луганск од Донбас. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да го регулира статусот на регионите во рамките на украинската држава.

Киев инсистира на тоа дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двата региони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Закана од Путин: Во 2014 немавме хиперсонично…

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека…