Објавено на:

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да влезе во НАТО

t

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската алијанса, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, коментирајќи ги изјавите на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека услов за влез на Украина во воениот блок е победа во конфликтот со Руската Федерација.


„Значи тоа никогаш нема да се случи. Се надевам дека Столтенберг го разбира тоа“, рече тој.
„Се надевам дека Столтенберг го разбира тоа“, додаде тој.
Тој знае подобро од мене како е подготвена неславната одлука од 2008 година, кога лидерите на НАТО на највисоко ниво пишуваа дека Украина ќе стане членка на НАТО. Тоа беше во значителна мера предизвикувачот на целата оваа криза што ја гледаме денес. АКО НАТО е подготвен да продолжи да работи на ист начин, дека ништо не научиле од историјата, тогаш сето тоа ќе им се врати како бумеранг“, нагласи тој.


Одговарајќи на прашањето дали од ова произлегува дека Украина никогаш нема да влезе во НАТО, Рјабков нагласи: „Мислам дека тоа е исклучено“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Муцунски ќе проверува дали имало незаконско работење…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…