Објавено на:

Руските нуклеарни подморници запловија во океаните

t

Руски нуклеарни подморници отпловија на вежби во Баренцовото Море и мобилни ракетни фрлачи се движеа по снежните шуми во вторникот во Сибир, откако претседателот Владимир Путин им нареди на нуклеарните сили на неговата нација да бидат ставени на висока готовност поради тензиите со Западот поради инвазијата на Украина.

Руската Северна флота во соопштение рече дека неколку нејзини нуклеарни подморници биле вклучени во вежби дизајнирани да „обучуваат маневрирање во бурни услови“. Се наведува дека неколку воени бродови со задача да го заштитат северозападниот руски полуостров Кола, каде што се наоѓаат неколку поморски бази, ќе се приклучат на маневрите.

Во регионот Иркутск во источен Сибир, единиците на стратешките ракетни сили ги растераа фрлачите на интерконтинентални балистички ракети Јарс во шумите за да вежбаат тајно распоредување, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Војската не соопшти дали вежбите се поврзани со наредбата на Путин во неделата да ги стави нуклеарните сили на земјата во висока готовност среде руската војна во Украина. Исто така, не беше јасно дали вежбите претставуваат промена во нормалните активности за нуклеарна обука или положба на земјата.


Указот на Путин се однесуваше на сите делови на руската нуклеарна тријада, која како и во САД се состои од нуклеарни подморници вооружени со интерконтинентални балистички ракети, копнени ICBM со нуклеарен врв и стратешки бомбардери способни за нуклеарно оружје. Соединетите Американски Држави и Русија ги имаат двата најголеми нуклеарни арсенали во светот, досега.

САД рекоа дека потегот на Путин непотребно ескалирал веќе опасен конфликт, но досега не објавија промени во нивото на тревога за нуклеарно оружје, можеби делумно затоа што не е јасно што значи наредбата на рускиот претседател во практична смисла.

Русија и САД ги имаат копнените и подморничките сегменти на нивните стратешки нуклеарни сили во состојба на готовност и подготвени за борба во секое време, но бомбардери и други авиони способни за нуклеарно оружје не се. Едната страна која ќе ја подигне нуклеарната борбена готовност на бомбардерите или ќе нарача повеќе подморници кои носат ICBM до морето, би ѕвонила за тревога за друга.

Во споредба со САД, Русија повеќе се потпира на интерконтинентални балистички ракети со нуклеарен врв, кои се наоѓаат во силоси или монтирани на мобилни фрлачи. Потешко е да се забележи и процени промената во статусот на нивната подготвеност.

Наредбата на Путин ги зголеми веќе зголемените тензии, правејќи споредби со кубанската ракетна криза од 1962 година, кога Москва и Вашингтон се заглавија на работ на нуклеарен конфликт.

Во објавувањето на својата одлука, Путин ги наведе „агресивните изјави“ од силите на НАТО и новите, осакатувани западни санкции кои ги замрзнаа резервите на тврда валута на Русија, потег без преседан кој се закануваше да има катастрофални последици за нејзината економија и финансии.

Последните изјави на Путин и други руски официјални претставници го посочија ставот на Кремљ за санкциите од Западот како закана на исто ниво со воена агресија.

Дмитриј Медведев, заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, во вторникот му одговори на францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер коментирајќи дека Европската унија ќе започне сеопфатна економска и финансиска „војна“ против Русија.

„Денес, некој француски министер рече дека и објавиле економска војна на Русија“, Медведев, кој беше претседател на Русија во 2008-2012 година, кога Путин мораше да се префрли на премиерската функција поради ограничувањата на мандатот. „Внимавајте на јазикот, господа! И не заборавајте дека во историјата на човештвото, економските војни доста често се претворале во вистински.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците предупредуваат на можен напад: Русите преместиле…

Британското Министерство за одбрана објави нов дневен…

Руските нуклеарни подморници запловија во океаните

Руски нуклеарни подморници отпловија на вежби во…