Објавено на:

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“ во Баренцовото море

t

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската северна флота извршија практични лансирања на крстаречки ракети врз цели во Баренцовото Море, соопшти Министерството за одбрана.
„Комплексната позиција на целта, која беше симулирана од одред на десантни бродови на условниот непријател, беше успешно погодена со крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри“, се вели во соопштението.

Министерството соопшти дека борбената вежба е „успешно завршена“, употребеното ракетно оружје „ги потврди нивните карактеристики и висока доверливост“.
Областа за вежбање беше однапред затворена за цивилен брод и авијација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…

Индискиот премиер пристигна во посета на Москва

Премиерот на Индија Нарендра Моди пристигна во…