Објавено на:

Руските пренкери го насамарија и Кисинџер: Смета дека Украина го уништила Северен тек

t

Украина стои зад минирањето на гасоводите „Северен тек“, изјави поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во интервју со руските пренкери кои се претставија како Володимир Зеленски.
Видео снимката од разговорот е објавена на Телеграм каналот на пренкерите, кои во име на Зеленски го прашуваат Кисинџер кој стои зад нападот на Северен поток. „Да бидам искрен, мислев дека тоа си ти. Но не те обвинив за тоа.“, рече Кисинџер.

Експлозии се случија на 26 септември 2022 година, на два руски извозни гасоводи во Европа одеднаш – Северен тек и Северен тек 2. Германија, Данска и Шведска не ја исклучија можноста за насочена саботажа. Операторот „Северен тек“ „Норд стрим АГ“ објави дека вонредната состојба на гасоводите е без преседан и дека е невозможно да се процени времето за поправка. Обвинителството на Русија поведе случај за акт на меѓународен тероризам.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Сиљановска ја поддржа Украина: Руската агресија ја…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчера ја прими…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…