Објавено на:

Руските претставници ја напуштија седницата на Генералното собрание на ОН за окупираните територии од Русија

t

Рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја и неговиот заменик Дмитриј Полјански ја напуштија седницата на Генералното собрание на ОН посветена на окупираните територии на Украина.
Вакви состаноци се одржуваат секоја година од 2014 година.
Западните делегации секогаш упатуваат обвинувања против Русија и тврдат дека Москва ги крши правата на кримските Татари, што Москва го отфрла.


Небензја овојпат изјави дека окупираните територии на Украина не постојат, туку само новите територии на Русија.
„Како може земјите кои се преправаат дека се нарекуваат цивилизирани и демократски да не ја слушнат изјавата на, на пример, поранешниот украински премиер Арсениј Јацењук во 2015 година дека во Донбас живеат нелуѓе или зборовите на актуелниот претседател Володимир Зеленски во 2021 година кои ги нарече „суштества“ и „индивидуи““, рече рускиот дипломат.

Тој додаде дека оние кои ги знаат фактите за тоа што прави режимот во Киев и не се обидуваат да ја заменат реалноста со пропаганда, не го поставуваат прашањето за причините за влез на нови субјекти во Русија.
Ова, како што рече Небензја, беше логична последица на политиката на истребување на сопственото население од режимот кој дојде на власт во Украина во 2014 година како резултат на крвавиот државен удар организиран од Западот.
По говорот Небензја заедно со Полјански ја напушти седницата.
Остана само експерт од руската мисија во ОН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Путин: Америка ја сече гранката на која…

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти…

Путин: Русија во моментов не планира да…

Русија во моментов не планира да го…

Русија не ги зголемува безбедносните мерки за…

Не е планирано да се зголемат безбедносните…

Феноменот „вселенска медуза“ забележан над Русија!

По лансирањето на ракетата-носач Сојуз од космодромот…