Објавено на:

Руски експерт: Ако САД бара да ја повлечеме војската од Крим и Русија ќе бара да се повлечат трупите од Тексас

t

Како што САД бараат од Русија да ја повлече војската од Крим, така и Москва може да бара Вашингтон да ги повлече трупите од Тексас.

Доколку Вашингтон побара повлекување на мировниците од Придњестровје, Русија може да побара затворање на Бондстил на Косово и Метохија и повлекување на војниците од таа јужна српска покраина.

Така рускиот експерт Константин Сивков го коментира одговорот на САД и НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции, кои ги објави шпанскиот весник „Паис“.

Експертската јавност на Русија се согласува дека одговорите на САД и НАТО воопшто не изгледаат дипломатски или конструктивни, бидејќи се игнорираат клучните барања од Москва, како што е враќањето на инфраструктурата на НАТО на границите во 1997 година.

Се добива впечаток дека целата вина за проблемите во светот, предизвикани од САД и нивните сојузници, едноставно се префрла на Русија. Исто така, се добива впечаток дека Западот е подготвен за одредени договори, но под услов Русија да ја деескалира ситуацијата во Украина.

На Москва однапред и се поставуваат неприфатливи услови, бидејќи Русија воопшто не стои зад ескалацијата во Украина, туку, напротив, е посветена на почитување на договорите од Минск, стабилизирање на ситуацијата во таа земја и зачувување на мирот.

Поточно, документите покажуваат дека САД и НАТО и понудиле на Русија дијалог за контрола на вооружувањето и мерки за спречување инциденти во замена за деескалација во Украина и повлекување на руските војници и мировници од Крим, Придњестровје, Јужна Осетија и Абхазија.

Рускиот експерт Константин Сивков посочува дека ваквите барања се неприфатливи и дека треба да се тргне од тоа што Крим е дел од Русија, па Москва не може да ја повлече војската од своја територија.

„Крим без борба се приклучи кон Русија, врз основа на одлуката на жителите на Крим, која беше изразена на референдум на кој повеќе од 95 отсто од населението гласаше за враќање во Русија. Значи, апсолутно несоодветни барања“, посочува Сивков.

Експертот потсетува дека по вооружената агресија на Тбилиси врз Цхинвали во август 2008 година, Абхазија и Јужна Осетија стекнаа независност, која беше признаена од Русија и други земји, додека руските мировници успеаја да го запрат конфликтот во Приднестровје.

„Ги признавме Јужна Осетија и Абхазија, каде што имаме свои бази врз основа на договор за меѓусебна соработка, додека само во Приднестровје имаме мировници… Па сега можеме и да кажеме – ајде, ќе ги повлечеме војниците од Приднестровје, Јужна Осетија и Абхазија, но вие целосно ја обновувате Југославија.

Повлечете ги војниците од Хрватска, од Босна и Херцеговина, отстранете ги војниците од Косово и Метохија, кои исто така ги бомбардиравте и чии сепаратисти ги вооружавте. Да почнеме со тоа“, рече Сивков.

Експертот додава дека повлекувањето на руската армија за народите на Придњестровје, Абхазија и Јужна Осетија би било предавство.

„Томахавци“ во Европа – директна закана за Русија

САД побараа да не се објавува текстот на одговорот за безбедносните гаранции, што Русија го прифати, но во медиумите се појавија два документи на англиски јазик (одговорот на Алијансата на четири страници и одговорот на Вашингтон на пет страници), што ги поттикна руските политички кругови Прашањето за почитување на дипломатската етика од страна на САД и НАТО.

Според една точка од документот, вратата за влез на Украина во НАТО останува отворена, што е неприфатливо за Русија, а рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека влезот на Украина во НАТО ќе создаде опасност од воен конфликт меѓу Русија и Алијансата околу Крим.

Дополнително, Вашингтон не ги зема во целост предвид предлозите на руската страна, а спорна е „подготвеноста“ на Западот да разговара за контрола на вооружувањето, со оглед на тоа што претходно постигнатите договори не се спроведени.

Во документот се наведува и дека САД се подготвени да ја разгледаат можноста за потпишување договор со Русија за безбедносни прашања од заеднички интерес. Соединетите држави и НАТО соопштија дека ќе се воздржат од распоредување нуклеарно оружје во Источна Европа и дека Соединетите Држави се подготвени за дијалог со Русија за механизам кој ќе го потврди нераспоредувањето на крстосувачки ракети Томахавк во Романија и Полска, но само по договор со сојузниците во блокот и под услов Русија да се согласи на реципрочни мерки и увид во нејзините две ракетни бази.

Сивков оценува дека воената инспекција е „добра работа“ во контекст на зголемување на мерките за градење доверба, но останува проблемот што противракетните системи „Егис Ашор“ со фрлачи Мк-41 во европските бази од офанзива може да се претворат во офанзива за кратко време.

Дури и да се помести таа инфраструктура понатаму, ако во Украина се појават ракетните системи на САД и НАТО, тогаш времето на летот до Москва ќе им се намали на 7-10 минути, а со распоредување на хиперсонично оружје – на пет.

„Да појасниме, ако го провериме постоењето или отсуството на „Томахавк“ на МК-41 во Романија и Полска, останува прашањето што ќе се случи после таа проверка, бидејќи инсталирањето „Томахавк“ на тие фрлачи е прашање на неколку часа. Па погледнавме, а потоа тие се префрлија.

Промените на софтверот исто така може брзо да се решат. Од друга страна, ако сакаат да ги погледнат нашите лансери Искандер и да видат какви ракети користи – нека го направат тоа, но ако сакаат да им покажеме нешто посериозно „Тогаш мислам дека не треба да го правиме тоа“, рече Сивков, потсетувајќи дека рускиот претседател Владимир Путин претходно и предложил на Алијансата да се извршат инспекции за да се утврди вистинската состојба на системот „Егис Ашор“ со фрлачи Мк-41 на европскиот бази и ракети 9М729.објекти во Калининград.

Стратегијата на глобализмот и притисоците врз Русија

Зборувајќи за натамошниот развој на настаните околу безбедносните гаранции, Сивков не е оптимист.

„Целата оваа приказна за Украина е диктирана исклучиво од внатрешно-политичката ситуација во САД и Европа и е во служба на истата внатрешна политика. Од друга страна, тоа е стратегија на глобализмот, на глобалните сили. Значи, се додека силите кои сега доминираат во САД, а Бајден е инструмент на глобалистите, тоа ќе продолжи“, вели Сивков.

Експертот забележува дека во 1990-тите, како офицер на рускиот Генералштаб, ги предвидел овие настани и неизбежноста од такви случувања, а потоа во 2008 година напишал статија „Ликот на Третата светска војна: како ќе биде “, во која тој го опиша сето тоа, наведувајќи дека конфликтот меѓу Русија и САД, односно НАТО е неизбежен.

„Значи, се е предвидливо и сосема сигурно – конфронтацијата ќе продолжи. Ова е геополитика. Додека САД не воспостават контрола врз Русија, ќе вршат притисок врз неа. Ќе се обидат или да го уништат или да преземат контрола, друго нема. „Без тоа, глобалистите не можат да го воспостават глобалниот свет што го градат, како што напиша Клаус Шваб во својата книга“, рече Сивков.

Тој забележува дека таков развој на настаните би можел да изостане доколку има политички промени во Америка.

Сивков повторува дека конфронтацијата меѓу Москва и Западот ќе продолжи и дека само силна и овластена Русија може да ја спречи. Тој потсетува дека огромни тензии постоеле и меѓу Советскиот Сојуз и Америка, додека СССР не создаде нуклеарна тријада која ги принуди Американците да седнат на преговарачка маса.

„Во тоа време постоеше планот „Дропшот“, кој предвидуваше нуклеарен напад врз 300 советски градови со цел да се уништат. Во тоа време тие постојано ни ги кршеа територијалните воздушни граници – ние соборувавме американски авиони, а Американците нашите, дури и во неутрални води. Страшни работи се случуваа. Потоа дојде директната војна во Кореја меѓу Соединетите Држави и Советскиот Сојуз. „Кога СССР ја достигна моќта што ја имаше, сè заврши, бидејќи тие совршено разбраа дека САД ќе настрадаат од еден удар на Советскиот Сојуз“, рече Сивков.

Зборувајќи за натамошните преговори меѓу Русија и САД и НАТО за безбедносните гаранции, рускиот експерт Андреј Кортунов посочува дека Москва нема да „трипне врата“, но истовремено нема да се откаже од барањата што ги постави во своите предлози.

Тој, исто така, смета дека некои од идеите изнесени во одговорот на НАТО и САД заслужуваат внимание, а тоа пред се се однесува на подготвеноста на САД да започнат дијалог со Русија за контрола на вооружувањето.

„Ова првенствено се однесува на конкретни преговори, особено во однос на мораториумот за распоредување на нови ракети со среден дострел од страна на Русија и САД во Европа, како и преговорите за одредени видови воени активности меѓу Русија и НАТО и заживувањето на Рускиот совет. “ НАТО. Сето ова заслужува внимание“, рече Кортунов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…