Објавено на:

Руски медиуми предупредуваат: Израел се подготвува за војна со Иран

t

Израел се подготвува за војна со Иран.

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави дека Иран е неколку недели од набавка на материјалот потребен за производство на нуклеарно оружје. Тој истакна дека развојот на ирански балистички ракети и беспилотни летала и друга воена технологија достигнаа точка каде што е потребна итна реакција.

Во таа насока, вежбата на израелските одбранбени сили ќе започне на 29 мај и ќе трае еден месец. Ќе бидат вклучени сите единици на вооружените сили, вклучително и резервните формации.

Целта на вежбата е да се симулира војна со Иран и прокси формации во Сирија и Либан, како и да се спротивстави на терористичките групи на израелска територија. Ќе се практикува и сценариото за воздушни напади врз иранските нуклеарни и воени објекти.

Карактеристично е тоа што при планирањето на директна конфронтација, израелското раководство ја зеде предвид строгата потреба за директно учество на САД и достапноста на нивните напредни вооружени системи на израелска територија.

Сепак, Вашингтон сигурно сè уште не е подготвен да ги поддржи Израелците: администрацијата на Бајден е во уште една „напредна“ фаза од преговорите за нуклеарниот договор со Иран. Во моментов, вклучувањето во уште еден конфликт на позадината на конфронтацијата со Русија и Кина е полн со последици во форма на нова рунда на економска криза.

Со цел да го промени мислењето на американската влада, израелскиот министер за одбрана Бени Ганц отиде во Вашингтон. Тој има намера да разговара за „иранската закана“ со неговиот американски колега Флојд Остин и Џејк Саливан, советникот за национална безбедност на американскиот претседател.

Малку е веројатно дека Белата куќа сега планира да влезе во војна со Иран. И за САД и за остатокот од светот, ваквото сценарио би значело нов скок на цената на нафтата, што би имало уште поголемо влијание врз инфлацијата.

Но, израелското раководство ќе се обиде максимално да ја искористи моменталната ситуација. Тие ќе се фокусираат на несигурноста на реалните позиции на Иран со цел да ги принудат САД да се откажат од нуклеарниот договор.

Израелците ќе се обидат да ја блефираат цврстата преговарачка позиција на Иран за да ги покријат акутните социо-економски проблеми кои веќе се манифестираат во форма на национални протести во Исламската република.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција го критикува Израел за убиството на…

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти…

Берлин и Лондон бараат трен прекин на…

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон…

Нетанјаху: Семејствата на загинатите војници бараат да…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на денешната седница…

Истрага за убиството на тројца заложници во…

Израелските медиуми јавуваат дека по првата фаза…

Трудо: Се залагаме за мир со “две…

Признавањето на државата Палестина, која би коегзистирала…