Објавено на:

Руски сенатор: Ниту шестиот, ниту седмиот пакет санкции нема да ја разбијат Русија

t

Русија не може да се разбие со санкции, Европската Унија може да го подготви не само шестиот, туку и седмиот и осмиот пакет санкции, изјави првиот заменик-претседател на комитетот за меѓународни прашања на Советот на Федерацијата на Русија, Владимир Џабаров.

„Дами и господа од Европа, не ви е доста да правите глупости? Сепак, Русија не може да биде уништена со санкции. Можете да го подготвите и следниот, седми пакет и да размислите за осмиот, деветтиот и така натаму“, напиша Џабаров на Телеграм, објави “Новости”.


Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, претходно изјави дека Европската комисија во рамките на шестиот пакет санкции против Русија предлага постепено да се забрани увозот на руска нафта во ЕУ.

На тема шестиот пакет санкции против Русија зборуваше и високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Џосеф Борел, пренесе „Новости”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски се сретна со Санду: Со Молдавија…

Володимир Зеленски се сретна со молдавската претседателка…

Се сруши зграда во Будимпешта, има и…

Четворица минувачи се повредени денеска во Будимпешта…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Најнови вести: За 130% поскапа струја за…

130% поскапа струја ќе плаќаат најголемите потрошувачи…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…