Објавено на:

Руски функционер вели дека „операцијата ќе заврши кога ќе престанат заканите од НАТО“

t

„Специјалната воена операција“ на Русија ќе заврши кога НАТО ќе престане да ја користи украинската територија за да ѝ се заканува на Русија, изјави Алексеј Полишчук, висок претставник на руското Министерство за надворешни работи, пренесува руската новинска агенција Тас.

– Специјалната воена операција ќе заврши кога ќе се исполнат нејзините задачи. Меѓу нив се заштитата на мирното население на Донбас, демилитаризацијата и денацификацијата на Украина, како и елиминацијата на заканите за Русија кои доаѓаат од украинската територија поради нејзино заземање од страна на НАТО земји, рече Полишчук.


Според него, „специјалната операција се одвива според планираното и сите нејзини цели ќе бидат постигнати“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Реконструирани дел од пешачката и велопатека…

ЈП Улици и патишта Скопје по налог…

Зеленски: Руски проектили погодија трговски центар во…

Руски ракетен напад во понеделникот погоди преполн…

Изменет законот за недела неработен ден, дознајте…

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на…

Путин го потврди учеството на самитот Г20

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата…

,,Туширајте се кратко, носете џемпери и дебели…

Германскиот вицеканцелар, шеф на „супер-министерството“ за економија…